Zadzwoń do nas: +(48) 883 550 904

MAKIETY I MAKIETOWANIE W PRODUKCJACH POLIGRAFICZNYCH

makiety_blog

Ręczne wykonywanie makiet

W każdym procesie produkcji makietowanie jest jednym z najważniejszych etapów – umożliwia przetestowanie prototypu, wychwycenie jego słabych punktów, sprawdzenie założeń produkcyjnych, a w konsekwencji ostateczną kontrolę kosztów produkcji, pakowania oraz dystrybucji i potwierdzenie lub korektę ceny dla klienta.

Niestety często jest etapem niedocenianym i pomijanym również z powodu kosztów, które zwykle nie są niskie. Pozwala jednak uniknąć znacznie większych konsekwencji finansowych w przypadku reklamacji lub niezadowolenia klienta. Jest także często etapem trudnym w realizacji, gdyż nie są dostępne na rynku kompleksowe usługi wykonywania makiet i wielokrotnie trzeba łączyć pracę kilku podwykonawców, co jest bardziej skomplikowane jeżeli chodzi o nadzór oraz wydłuża czas realizacji zlecenia.

Katalogi i broszury

Przy tego typu produkcjach ważna jest nie tylko kontrola merytoryczna zawartości, ale także sprawdzenie układu treści, kolejności stron oraz jakości zdjęć. Często wydruk z drukarki laserowej jest wystarczający dla oceny prawidłowości tych parametrów. Należy jednak unikać drukowania z opcją „skaluj do formatu papieru”, gdyż utrudnia ono wyłapanie błędów w postaci niewłaściwie dobranej wielkości fontu. Do ostatecznej akceptacji klienta przed produkcją niezbędne jest jednak wykonanie wzoru kolorystycznego – także z użyciem kolorów Pantone, jeżeli zastosowano je w projekcie.

Druki wysokonakładowe

Gdy druk odbędzie się na maszynie offsetowej, a klient wymaga makiety produkcyjnej drukowanej na ostatecznym materiale można posiłkować się offsetem cyfrowym pracującym na przykład w systemie CMYKOV lub CMYKOG. Przy pojedynczych egzemplarzach będzie on zdecydowanie tańszy niż druk offsetowy, a o bardzo zbliżonej jakości. Dodatkowo taki druk pozwala nam wierniej odwzorować kolory Pantone.

Inserty

Istotne będzie wykonanie makiety z ostatecznego surowca na jakim nastąpi druk, zszycie lub sklejenie wg ustaleń i sprawdzenie ostatecznej wagi – musi być zgodna z wytycznymi podanymi przez wydawnictwo.

Druki niskonakładowe

W przypadku podjęcia decyzji o druku całego nakładu na offsecie cyfrowym pierwszy egzemplarz otrzymany z maszyny będzie zarówno makietą produkcyjną jak i egzemplarzem nakładowym. Po akceptacji klienta nie ma konieczności przesyłania nowego pliku do drukarni.

Opakowania kartonowe

Makietowaniu powinna podlegać zarówno siatka opakowania jak i surowiec wykorzystany do jego produkcji wraz z zastosowanymi metodami uszlachetniania (hot czy cold stamping, tłoczenie, lakierowanie, foliowanie, itp.) oraz sposób klejenia czy składania gotowego pudełka. Jednymi z najważniejszych etapów od których powinniśmy rozpocząć pracę nad takim zleceniem są wybór kartonu nakładowego oraz opracowanie siatki wykrojnika. Niestety w praktyce zwykle najpierw agencja przedstawia projekt graficzny opakowania (na konkurs lub przetarg), a dopiero potem, po otrzymaniu pełniejszych wytycznych od klienta, zajmuje się opracowaniem jego formy przestrzennej.

O ile kontrola poprawności wykonania siatki wykrojnika jest standardem w ofercie firm wykonujących wykrojniki dla poligrafii – cięcie ploterowe także w materiałach powierzonych – o tyle wykonanie makiety drukowanej opakowania jest nie lada wyzwaniem. Drukarnie niechętnie przyjmują takie zlecenia – są one czaso- i pracochłonne, a specyfika druku utrudnia otrzymanie zadowalających efektów przy niskich nakładach. Można korzystać z usług kilku podwykonawców jednocześnie – na przykład wykonać nadruk cyfrowy na kartonie wybranym do ostatecznej produkcji, w firmie sitograficznej dodać lakierowanie strukturalne, a tłoczenie uzgodnić w introligatorni. Konieczne przy tak wykonywanym makietowaniu jest przyjęcie większych nadwyżek jeżeli chodzi o nakład arkuszy plano. Ważne też aby polegać na sprawdzonych podwykonawcach, którzy będą mogli służyć radą i cierpliwie zniosą pracę z tak małymi nakładami. Idealnie byłoby już od fazy projektowej współpracować z drukarnią wybraną do realizacji tego zlecenia.

Kartonowe standy i ekspozytory

Podczas korzystania z gotowych szablonów i wzorów dostępnych u producenta, a także jego modeli opatentowanych zwykle makietowaniu będzie podlegać tylko rozmieszczenie grafiki. Jeżeli zamawiamy produkt z poza katalogu makietowanie całościowe jest konieczne – musimy ocenić funkcjonalność, sposób składania, transportowania, wytrzymałość surowca. Zwykle produkcja takich materiałów POS odbywa się z wykorzystaniem cyfrowego druku wielkoformatowego gdzie niski nakład nie jest ograniczeniem (w makietowaniu), ale suszenie arkuszy po kaszerowaniu czy ich klejeniu wymaga czasu i nie da się go przyspieszyć. Wadliwe wykonanie tego etapu może kosztować nas zniszczenie makiety i konieczność wykonania jej od nowa. Tak jak w przypadku produkcji opakowań dobór surowca i wykonanie siatki wykrojnika są elementami kluczowymi i błędnie przeprowadzone są najczęstszą przyczyną reklamacji.

Produkcje nietypowe

Kartki świąteczne wycinane laserowo, opakowania drukowane na foliach, nietypowe w kształcie broszury i wszystko, co jest wytworem niepohamowanej inwencji agencji reklamowej bezdyskusyjnie wymaga makietowania. Im bardziej produkcja różni się od tego z czym miało się wcześniej do czynienia, tym mniej można polegać na własnym doświadczeniu i wiedzy. Każda nowa metoda produkcji to konieczność bezpośredniego kontaktu z podwykonawcą i sprawdzenia jej ograniczeń oraz słabych punktów. Wiedza na ten temat pozwala ustrzec się przed błędami.

Co sprawi, że makietowanie stanie się łatwiejsze:

– dobre zaplanowanie pracy (co przełoży się także na prawidłowe wykonanie wyceny),

– precyzyjne ustalenie terminarzy pracy nad projektem wraz z określeniem czasu potrzebnego na wykonanie makiet, testowanie ich oraz na wprowadzenie do nich poprawek,

– używanie materiałów i metod zbliżonych lub identycznych do nakładowych,

– możliwość skorzystania z rady doświadczonego podwykonawcy,

– czujność, wnikliwość, zadawanie pytań i uczenie się na cudzych błędach 🙂

PIXEL OCEAN – Urszula Konopacka
Tags:

Author: pixelocean

Leave a Comment